Logo
Autolaweta na medal
21 mar 2016

Autolaweta na medal

Post by Radek

Przygotowanie samochodu do holowania kroku po kroku – z nami dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz przewożonego samochodu.

Laweta czy Autolaweta?

Przede wszystkim – potrzebna jest wprowadzenie odpowiedniego rozróżnienia. Autolaweta Wrocław to samochód łączący funkcje lawety, ale posiadający dodatkowo sterujący kokpit. Zapewnia większe bezpieczeństwo w czasie transportu samochodu – lub samochodów, bo niektóre modele mogą przewozić kilka aut. Lawet to natomiast sama przyczepa przystosowana do przewożenia pojazdów. Jak samodzielnie i bez zakłóceń oraz niepotrzebnych nerwów przewieźć samochód lawetą?

  1. Warto korzystać z pomocy innych – druga osoba pomoże ci precyzyjnie umieścić samochód na lawecie. Zaoszczędzisz sobie czasu, który przeznaczyłbyś na poprawki, jeśli ktoś wskaże ci, że jeszcze zostało miejsce lub kiedy należy się zatrzymać.
  2. Na lawetę najeżdża się najpierw tą osią, nad którą znajduje się silnik samochodu. Dzięki temu przód lawety jest lepiej dociążony. Istotne jest również proporcjonalne obciążenie lawety oraz haka. Warto kupić specjalistyczną wagę, która pomoże to ustalić. Hak może być obciążony około 10% faktycznej wagi lawety wraz z samochodem.
  3. Samochód musi być dobrze zabezpieczony. W tym celu należy założyć mocujące pasy – na wszystkie koła lub na trzy. Każdy pas powinien być zamknięty klamrą, która jest dokładnie zatrzaśnięta. Końcówki pasów nie powinny swobodnie powiewać. Niedopatrzenia na tym etapie mogą mieć tragiczne konsekwencje.

autolaweta Wrocław

Poruszanie się z samochodem na lawecie

Dla bezpieczeństwa transportu istotne jest zachowanie warunku o nieprzekraczalnej masie – samochód, który ciągnie lawetę, powinien być cięższy, niż przyczepa (z załadunkiem). Pojazd poruszający się z przyczepą musi przestrzegać dodatkowo odpowiednich ograniczeń prędkości – w terenie niezabudowany, na drodze jednojezdniowej nie można przekroczyć 70 km/h, natomiast na drodze dwujezdniowej – 80 km/h. Druga wartość odnosi się również do dróg ekspresowych i autostrad.

Czy jakieś ograniczenia obowiązują kierowcę? Tak, o ile masa całkowita przekracza 3,5 tony – wówczas potrzebne jest prawo jazdy kategorii B+E. Jeśli masa całkowita (DMC) nie przekracza tej wagi, wystarczy prawo jazdy kategorii B – oczywiście w przypadku samochodów osobowych. Waga ta obejmuje również pasażerów w pojeździe ciągnącym (lub w kokpicie autolawety).

Tags: , ,